Toto mohou být důvody proč se stále budí:
Hlad
Nejběžnějším důvodem je hlad, děťátko jedlo příliš brzy nebo málo, a tak se nad ránem vzbudí hlady. V případě tzv. růstových spurtů (období náhlého zrychlení růstu v kojeneckém věku) miminko potřebuje větší příjem kalorií, a tak se také častěji budí hlady a dožaduje se nasycení. Období náhlého zrychleného růstu v kojeneckém věku, tzv. růstový spurt, nebývá jen jeden či dva, ale bývá jich hned několik. Věk dítěte, kdy k růstovým spurtům dochází, je spíše orientační, protože každé miminko je jiné a nelze tedy tato období škatulkovat a přesněji určit.
Přehřátí
Dalším důvodem k neklidnému spánku a častému buzení může být přehřátí. Možná je miminku pod teplou peřinkou, v teplém pyžamku nebo ve vyhřátém bytě jednoduše příliš teplo, a to samozřejmě není příjemné ani dospělým natož miminku, které vám to neřekne. Také je potřeba si uvědomit, že malým dětem funguje termoregulace odlišně než nám dospělým.
Moroův úlekový reflex
Především naše nejmenší novorozence a kojence do 3. měsíce věku často budí příliš volný prostor, který kolem sebe po narození mají. Po tuto dobu se kojenci adaptují a přivykají tomu, že už se neschovávají v maminčině bříšku, kde se cítili bezpečně. Reflex se projevuje rozmáchnutím ručiček a leknutím a rázem jsou vzhůru. Toto lekání se nazývá Moroův úlekový reflex, ten většinou úplně vymizí do 3. měsíce věku. V takovém případě může pomoci zavinovačka nebo hnízdečko.
Napjatá atmosféra kolem nás
Není-li doma pohoda a klid, atmosféra je neustále hustá, neklidná a plná negativních emocí, děti to cítí a může to u nich vyvolat neklidný spánek. Stěžejní je atmosféra především večer před uložením miminka ke spánku, pokud je negativní či hektická nebo nervózní, počítejte s bezesnou nocí.
Prostě mu chybíte
Děťátko je někdy jednoduše melancholické a chybí mu vaše náruč a pomazlení. Udělali jste si přes den dost času a mrňouska dostatečně pomuchlovali?
Příliš mnoho vjemů
Malé děti často neumí vstřebat vjemy, které během dne zažily, a to u nich může vyvolat právě neklidný spánek a časté buzení.
Noční vzrůšo
Někdy si děti rády navyknou na noční život, proč ne? Oni to totiž na rozdíl od vás dospí během dne. Pokud se vám dítě v noci budí a dožaduje se pozornosti, určitě nedoporučujeme dodávat přílišné atraktivity noční bojovce jakoukoliv zábavou.
Zoubky, bříško nebo ucpaný nos, tyto neduhy musíte odhalit sami, miminko vám to neřekne
Dalšími důvody nočního buzení mohou být samozřejmě i zdravotní; možná ho trápí bříško, reflux, prořezávají se mu zuby, má ucpaný nos apod. Je na vás jako na rodičích tento problém identifikovat a pokusit se miminku patřičně od těchto neduhů ulevit.
Rostu a bolí to
Batolata, zhruba od tří let věku, mohou v noci opakovaně zužovat také růstové bolesti! Ty se objevují především ve večerních a nočních hodinách. Pokud si vám tedy dítě stěžuje na bolesti končetin nebo zad může to být právě vlivem růstu. Vhodné je se poradit s pediatrem jak dítěti od bolesti pomoci.