Plané neštovice
Neštovice jsou vysoce infekčním virovým onemocněním, které postihne dříve či později každé dítě. Nejčastěji to bývá v předškolním nebo raném školním věku. Toto onemocnění doprovází tvorba svědivých puchýřků po těle, často i zvýšená teplota a horečka. Neštovice vyžadují především trpělivost, a to z toho důvodu, že léčba a úplné zahojení trvá 2-3 týdny.
Jak poznat, že jde skutečně o neštovice
Neštovice se v počátku dají snadno zaměnit za jinou dětskou kožní nemoc. Jak je tedy poznat? Typická je svědivá vyrážka, zvýšená teplota, nechutenství, někdy i zimnice, bolesti hlavy či únava. Nejčastěji se pak ve vlasech a na trupu objeví vyrážka v podobě červených pupínků, které se postupně mění na puchýřky s obsahem tekutiny. Dále se vyrážka šíří i na horní a dolní končetiny. V horších případech se vyrážka může vyskytnout také na sliznici nosohltanu, na sliznici horních cest dýchacích, v konečníku, na genitáliích nebo na očních víčkách a na spojivkách. Výsevy puchýřků se objevují ve vlnách v intervalu 3-5 dní. V následujících dnech puchýřky mění podobu, začínají zasychat a hojit se.
Jaká je inkubační doba a kdy jsou neštovice nejvíce infekční
Inkubační doba neštovic, tedy doba od nakažení do prvních projevů v podobě pupínků, je ve většině případů 10-14 dnů, ale výjimkou není ani 25 dnů. Jedná se o kapénkovou infekci, takže se virus šíří vzduchem, ale také kontaminovanými předměty nebo tekutinou uvnitř puchýřků. A jak je to s infekčností? Nemocný může ostatní nakazit už v době, kdy o svém onemocnění ještě vůbec neví. Dítě je totiž nakažlivé již 1-3 dny před objevením prvních pupínků a ještě 3 dny po vyhojení posledního pupínku, kdy se změní do tzv. krusty. Nakažlivost tedy trvá ještě přibližně 3–7 dní od objevení prvního pupínku. Pro těhotné ženy, které nemoc ještě neprodělaly, jsou neštovice obzvláště nebezpečné. V takových případech je doporučováno očkování, ideálně ještě před otěhotněním.
Jak zmírnit nepříjemné svědění
Neštovice bohužel také doprovází nepříjemné svědění. To je žádoucí zmírňovat, aby se dítěti ulevilo. Jednou z možností jsou speciální mastičky a chladící gely, které se aplikují na jednotlivé pupínky. Naopak už se nedoporučuje dříve tolik vychvalovaný tekutý pudr. Pupínky lze také nechat volně zaschnout. Zmírnit svědění mohou i různá antihistaminika. Vhodné jsou Fenistil kapky, v horších případech může lékař předepsat i lék Dithiaden. Úlevu přináší také koupele v roztoku z hypermanganu.
Režimová opatření při neštovicích
Co se při neštovicích smí a co naopak nikoliv? Jelikož se jedná o infekční onemocnění, tak je nutný pobyt doma, a to ideálně do zahojení posledních pupínků. Dítě má po prodělání nemoci hodně oslabenou imunitu, takže je vhodné se ještě nějakou dobu stranit kolektivu. Dříve se nedoporučovalo koupat a sprchovat se, ale rychlá sprcha nebo opláchnutí je naopak žádoucí a přinese nemocnému velkou úlevu. Vlažná voda totiž výrazně zmírňuje svědění. Dobré je také hlídat, aby dítě mělo dokonale ostříhané nehty, což zabrání přenosu infekce. V nejhorší fázi neštovic je vhodné volné bavlněné oblečení.