Trochu z historie
Lidé v dobách minulých věřili v magické síly a čarodějnice. Poslední dubnovou noc se proto snažili ochránit sebe, domácí zvířata i celou vesnici hned několika zvyky. Na kopcích za vesnicí pálili ohně, jejichž dým měl od tamních obydlí odehnat zlo a vše špatné. Získaný popel byl velice cenný a rozhazoval se po polích, aby je posílil a budoucí úroda byla štědrá. Někteří lidé věřili v očistné účinky ohně a plameny proskakovali. Dokonce do vzduchu házeli zapálená březová košťata, která měla čarodějnice zahnat.
Keltský svátek Beltine, který na tuto noc připadá, byl považován za nejvýznamnější den v roce, protože tímto svátkem začínalo kalendářní léto. Znamenal oslavu přicházejícího života. Byl to tradiční svátek milenců, kteří se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo podobný význam jako dnešní výměna zásnubních prstýnků.
Beltine též Beltain byl také radostným svátkem, kterým začínalo teplejší období v roce. Keltové tento den zapalovali nový oheň – symbol síly, energie, života a Slunce. Oheň měl podle Keltů také ochranné a očistné účinky.
V minulosti patřila filipojakubská noc mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdykoli jindy. Lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, letících na sabat. Proto se této noci také říká „noc čarodějnic“.
Čarodějnice se před nočním shromážděním, které je vedeno samotným ďáblem, potíraly magickými mastmi, aby dokázaly na svých košťatech vzlétnout a posílily své magické schopnosti.
Současnost
Pálení čarodějnic v současnosti slouží jako svátek určený především k pobavení a setkávání. Nejdůležitější roli hraje sociální aspekt, ten ochranný se již dávno vytratil. Hranice a hadrové čarodějnice mnoha velikostí lze spatřit na soukromých zahradách, na vesnicích i ve městech. Lidé se sejdou za účelem sledovat hořící hranici s čarodějnicí, opéct si špekáčky a něco málo popít. Na větších akcích nechybí živá muzika, stánky s občerstvením, skákací hrady, malování na obličej, poníci, cukrová vata a mnoho další zábavy pro děti i dospělé. Stále oblíbenější je čarodějnický rej masek. Kluci a holky se převléknou za čarodějnice a soutěží o nejlepší kostým.
Jak vyrobit čarodějnici, kterou upálíte na hranici?
Čarodějnice se nejčastěji vyrábí ze starých hadrů, polštářů a oblečení. Na tělo je vhodné použít povlak na polštář, který vyplníte hořlavým materiálem (seno, hobliny, papír atd.). Tělo čarodějnice oblečte do již obnošeného oblečení. Na vlasy je dobré použít vlnu nebo čarodějnici uvázat šátek. Obličej jí pak namalujte fixem. Celou postavu čarodějnice pečlivě upevněte na dřevěný kříž, který umístíte do středu hranice.
Čarodějka z papíru
Kromě čarodějnice, kterou později upálíte, si můžete s dětmi vyrobit i takovou krásku z role od toaletního papíru.