Síla slunce aneb nenahraditelný zdroj energie
Slunce, jak je velmi dobře známo, je tím největším zdrojem energie všech živých organismů na této planetě. Má ovšem také velmi významný vliv na lidské zdraví. Potlačuje negativní myšlenky, zlepšuje kvalitu našeho spánku i naši celkovou kondici. Slunce je nenahraditelné, i co se týče duševní výkonnosti, pro kterou je důležitá tvorba serotoninu a melatoninu, jejichž produkce je rovněž ovlivněna slunečním světlem. Kromě toho, že dokáže zlepšit náladu, pomáhá slunce také proti depresím a únavě.
Sluneční svit může posloužit i jako prevence nemocí. O slunci se totiž často mluví také v souvislosti s jeho blahodárnými vlivy na lupénku či ekzém. Vědci v druhé polovině devatenáctého století přišli i na to, že je celkem úspěšným ničitelem bakterií. Světlo je tedy dobrým pomocníkem např. v domácnosti, kde někdo onemocní. V takovém případě se doporučuje otevřít okno a nechat dovnitř proudit čerstvý vzduch a světlo, které lidskému tělu boj s patogenními organismy usnadní. Kromě toho má sluneční světlo také protizánětlivé účinky.
Podceňování jarních paprsků
Sluneční záření má naneštěstí ale také řadu nežádoucích účinků. Nebezpečí jarního slunečního záření spočívá v tom, že je lidmi často velmi podceňováno. Pokožka je po zimě světlejší a citlivější, proto pro ni může být přímý sluneční svit nebezpečnější než v létě. Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu, ale opak je pravdou. Jarní slunce je velmi nebezpečné, jelikož je hodně intenzivní a naše pokožka není po zimě na sluneční záření zvyklá. Snadno tedy může dojít ke vzniku spálenin, které vedou ke zbytečnému urychlení stárnutí kůže, v horším případě pak ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.
Na slunci bezpečně
Podle odborníků je základem pro správnou přípravu na jarní sluníčko kvalitní solární kosmetika. Na pleť obličeje je dobré zkraje jara používat krémy s UV filtry a na zbytek těla, hlavně v letních měsících, speciální opalovací přípravky. Nemusíme se vůbec bát použít přípravky s vysokým ochranným faktorem. Tvrzení, že se přes vysoké faktory neopálíme, je mezi lidmi často omílaný mýtus. Vzhledem k tomu, že neexistuje stoprocentní fotoprotekce, se i přes vysoké faktory opálíme, jen to bude trvat o něco déle. Kůže se při správné aplikaci přípravku nespálí, a to je pro pokožku určitě daleko zdravější varianta. Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství produktů stovek různých výrobců. Každý si musí sám zhodnotit podle individuálního fototypu a citlivosti kůže, co je pro něj a jeho dítě nejvhodnější.
Obecně se dá říct, že vydáme-li se pro krém s ochranným faktorem do lékárny, nemůžeme sáhnout vedle. Lékárny nabízí široké portfolio kvalitní kosmetiky renomovaných značek pro každého. Najdete zde opalovací přípravky přizpůsobené jednotlivým typům pleti (suchá, smíšená, mastná), opalovací přípravky pro specifické skupiny osob – osoby s citlivou, atopickou nebo aknózní pletí apod. Školený personál vám poradí s výběrem vhodného přípravku s ohledem na kožní fototyp, a místo, kde se pravidelně pohybujete, tedy jestli budete trávit čas na horách, u moře, doma na zahrádce, při sportu apod. Při pobytu na slunci bychom neměli zapomínat, především u dětí, hlavně těch nejmenších, také na pokrývky hlavy nebo sluneční brýle. Je třeba mít stále na paměti, že děti potřebují mimořádnou ochranu. Bývají vystaveny slunečnímu záření mnohem více než dospělí. Dětská kůže je 5x tenčí a spálení kůže v dětském věku může být významným rizikovým faktorem rozvoje melanomu v dospělosti.
Důležitost vitamínu D
Vitamín D nejúčinněji získáváme ze slunečních paprsků, v určitém množství je však obsažen i ve stravě. Jeho významným zdrojem jsou například houby, některé bílé (neslazené) jogurty, ryby či vaječné žloutky. Podíl získaný ze slunce je však několikanásobně vyšší. Hovoří se asi o 80 procentech. Neznamená to, že musíme na slunci trávit celé dny. Abychom načerpali dostatek vitamínu, by mělo stačit jen cca 15 minut.
Nejdůležitější význam vitamínu D je při vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krve, kdy udržuje optimální hodnotu těchto minerálů a pomáhá je transportovat do kostí a dalších orgánů. Vitamín D je tedy nezbytný pro správný vývoj kostí, zubů a kloubů a jeho dostatečný příjem by měli mít zejména děti, těhotné a kojící ženy a senioři. Neznamená to ale, že pro další věkové skupiny není tento vitamín důležitý. Vitamín D je doporučováno užívat především v zimním období, kdy má tělo nedostatečný přísun slunečního záření. Nízká hladina vitamínu D může mít vliv i na častější bolesti hlavy, narušení metabolismu nebo zpomalený růst dětí.